Skip to content

119 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 13, 1989

Property Information

Block6804
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
43%
Improvement Value:$235,900
57%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198-0.6%
2024$9,255+40.1%
2023$6,607-0.4%
2022$6,632+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4091, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900