Skip to content

39 Fleet St.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block6805
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
39%
Improvement Value:$349,600
61%
Total Assessment$577,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,898-0.6%
2024$12,979+40.1%
2023$9,265-0.4%
2022$9,299+33.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9451, Page 728NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7268, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1920