Skip to content

318 Hoboken Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block6805
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
34%
Improvement Value:$397,300
66%
Total Assessment$602,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340-0.6%
2024$12,417+40.1%
2023$8,864-0.4%
2022$8,897+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900