Skip to content

382 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block6805
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
31%
Improvement Value:$450,700
69%
Total Assessment$653,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,586-0.6%
2024$14,677+40.1%
2023$10,477-0.4%
2022$10,517+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 9334, Page 659NU CodeNominal consideration (25)Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7288, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1900