Skip to content

94 Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block4905
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,257
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$229,000
48%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696-0.6%
2024$10,763+40.1%
2023$7,683-0.4%
2022$7,712+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,257DeedBook 9440, Page 254Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3216, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1910