Skip to content

362 Hoboken Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 2016

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block6806
Lot8
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2-4S-B-13U-COND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage604
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$50,000
40%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005+13.2%
2022$1,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft604DeedBook 9161, Page 881NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016