Skip to content

362 Hoboken Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$162,661
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block6806
Lot8
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2-4S-B-13U-COND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage604
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
60%
Improvement Value:$50,000
40%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005+13.2%
2022$1,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,661
Sq Ft604DeedBook 9938, Page 182Recorded10/24/2025

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft604DeedBook 9170, Page 613NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016