Skip to content

71 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1966

Last Sale Price
$187,300
Last Sale Date
Jan 22, 1992

Property Information

Block6807
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
47%
Improvement Value:$257,100
53%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,832-0.6%
2024$10,900+40.1%
2023$7,781-0.4%
2022$7,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,300
DeedBook 4473, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1966