Skip to content

67 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1965

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block6807
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
45%
Improvement Value:$274,500
55%
Total Assessment$502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221-0.6%
2024$11,291+40.1%
2023$8,060-0.4%
2022$8,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 9594, Page 985NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5894, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1965