Skip to content

69 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 2, 1989

Property Information

Block6807
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
46%
Improvement Value:$265,900
54%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029-0.6%
2024$11,098+40.1%
2023$7,922-0.4%
2022$7,952+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4108, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1960