Skip to content

74 Palisade Ave.(Unit C0005)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block6901
Lot1
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0888
Description4S-B-D-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$178,000
70%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649-0.6%
2024$5,685+40.1%
2023$4,058-0.4%
2022$4,073+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 9380, Page 676Recorded2/14/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9177, Page 53Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9119, Page 350NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/17/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8629, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1900