Skip to content

74 Palisade Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block6901
Lot1
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building ClassC0818
Description4S-B-D-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$213,200
74%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,436-0.6%
2024$6,476+40.1%
2023$4,623-0.4%
2022$4,640+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9774, Page 714Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 9285, Page 615Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 9108, Page 189NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 8057, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1900