Skip to content

76 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2015
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,700,000
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block6901
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2&4S-B-15U-15PK

Assessment

Land Value:$675,000
50%
Improvement Value:$669,300
50%
Total Assessment$1,344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,018-0.6%
2024$30,206+40.1%
2023$21,563+98.4%
2022$10,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$5,700,000
DeedBook 9970, Page 608Recorded3/11/2026

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 8964, Page 741NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/7/2014

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

DeedBook 8894, Page 741NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/20/2013

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7243, Page 341