Skip to content

581 Monmouth St.(Block 6902 Lot 25)Jersey City, NJ 07310

Industrial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 24, 1997

Property Information

Block6902
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description1-2S-B-C-IN-D-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,861,900
72%
Improvement Value:$716,100
28%
Total Assessment$2,578,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,567-0.6%
2024$57,928+40.1%
2023$41,351-0.4%
2022$41,506+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5197, Page 43