Skip to content

127 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block701
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
54%
Improvement Value:$148,800
46%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222-0.6%
2024$7,267+40.1%
2023$5,187-0.4%
2022$5,207+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 7149, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1915