Skip to content

123 Nelson Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block701
Lot22
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,852
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
40%
Improvement Value:$411,400
60%
Total Assessment$687,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,615+0.0%
2022$2,615
Property History

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 9573, Page 914NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021