Skip to content

103 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 2009

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 26, 2009

Property Information

Block702
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
27%
Improvement Value:$503,200
73%
Total Assessment$693,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,479-0.6%
2024$15,576+40.1%
2023$11,119-0.4%
2022$11,161+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 8716, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 2009