Skip to content

101 Grace St.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block702
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
39%
Improvement Value:$298,700
61%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,913-0.6%
2024$10,981+40.1%
2023$7,839-0.4%
2022$7,868+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6090, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1960