Skip to content

100 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block702
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
28%
Improvement Value:$485,100
72%
Total Assessment$675,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,075-0.6%
2024$15,170+40.1%
2023$10,829-0.4%
2022$10,869+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,328DeedBook 9451, Page 306Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 9451, Page 306

Property Sale

Sale
$546,000
DeedBook 7541, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 2005