Skip to content

120 Nelson Av.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block702
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HCBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
41%
Improvement Value:$260,900
59%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,910-0.6%
2024$9,972+40.1%
2023$7,119-0.4%
2022$7,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 905, Page 800Recorded7/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925