Skip to content

84 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block703
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
36%
Improvement Value:$327,000
64%
Total Assessment$507,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,332-0.6%
2024$11,404+40.1%
2023$8,140-0.4%
2022$8,171+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8258, Page 337NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/5/2007

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 8247, Page 134NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/25/2007

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8231, Page 175NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/11/2007

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

DeedBook 8228, Page 135NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/5/2007

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 8054, Page 220

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7292, Page 35Recorded6/1/2004

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 3845, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1900