Skip to content

107 North St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block1505
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
45%
Improvement Value:$267,200
55%
Total Assessment$485,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846-0.6%
2024$10,914+40.1%
2023$7,791-0.4%
2022$7,820+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 9328, Page 143Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,108DeedBook 9310, Page 844Recorded6/1/2018

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 5898, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1890