Skip to content

94 Irving St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2023

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block703
Lot42
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,800
40%
Improvement Value:$423,900
86%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+266.2%
2024$2,991
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 9768, Page 919Recorded9/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023