Skip to content

61 Bleecker St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block2103
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,803
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,200
36%
Improvement Value:$438,800
64%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,296-0.6%
2024$15,392+73.4%
2023$8,877-0.4%
2022$8,910+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft1,803DeedBook 9352, Page 554NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018