Skip to content

106 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1960

Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Jul 6, 2007

Property Information

Block703
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,402
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,800
40%
Improvement Value:$281,100
60%
Total Assessment$467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448-0.6%
2024$10,514+40.1%
2023$7,505-0.4%
2022$7,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000
DeedBook 8271, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1960