Skip to content

80 Nelson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block704
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-HBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,229
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
54%
Improvement Value:$150,800
46%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,293-0.6%
2024$7,339+40.1%
2023$5,239-0.4%
2022$5,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7703, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1905