Skip to content

61.5 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block2904
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
56%
Improvement Value:$166,600
44%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409-0.6%
2024$8,462+40.1%
2023$6,041-0.4%
2022$6,063+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 9294, Page 820NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded4/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1905