Skip to content

211 Sixteenth St.Jersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block7102
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
99%
Improvement Value:$2,600
1%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641-0.6%
2024$5,676+40.1%
2023$4,052-0.4%
2022$4,067+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$771,038

From:

To:

DeedBook 9538, Page 696NU CodePost-sale loss (19)Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 8881, Page 123

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4914, Page 325