Skip to content

248 Erie St.Jersey City, NJ 07310

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$13,500,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block7105
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$690,000
17%
Improvement Value:$3,276,200
83%
Total Assessment$3,966,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$88,565-0.6%
2024$89,121
Property History

Property Sale

Sale
$13,500,000

From:

To:

DeedBook 9718, Page 311NU CodeCharitable / religious (17)Recorded12/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1898