Skip to content

45 River Dr.(Unit C0305)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 11, 2009

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1016
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
7%
Improvement Value:$558,900
93%
Total Assessment$600,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,418-0.6%
2024$13,502+40.1%
2023$9,638-0.4%
2022$9,674-8.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988