Skip to content

45 River Dr.South(Unit C0312)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0312
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1030
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
6%
Improvement Value:$682,100
94%
Total Assessment$724,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,178-0.6%
2024$16,280+40.1%
2023$11,621-0.4%
2022$11,664+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5354, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1988