Skip to content

45 River Drive(Unit C0307)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Mar 18, 2013

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0798
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage798
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
6%
Improvement Value:$454,700
94%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,788-0.6%
2024$10,855+40.1%
2023$7,749-0.4%
2022$7,778-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000
DeedBook 8899, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1988