Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1015)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1015
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0802
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage802
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
8%
Improvement Value:$420,700
92%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245-0.6%
2024$10,309+26.1%
2023$8,174-0.4%
2022$8,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8204, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1988