Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1814)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1814
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
7%
Improvement Value:$789,400
93%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+40.1%
2023$13,634-0.4%
2022$13,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9329, Page 876NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5192, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1988