Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2806)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2806
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
8%
Improvement Value:$662,100
92%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+14.8%
2023$14,094-0.4%
2022$14,147+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9705, Page 737Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4569, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1988