Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2002)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$866,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
7%
Improvement Value:$805,300
93%
Total Assessment$866,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,340-0.6%
2024$19,461+34.7%
2023$14,446-0.4%
2022$14,500+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$866,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 9688, Page 494Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$866,000
DeedBook 9688, Page 494

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 8890, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1988