Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2404)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2404
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0909
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage909
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
7%
Improvement Value:$567,100
93%
Total Assessment$609,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,606-0.6%
2024$13,691+40.1%
2023$9,773-0.4%
2022$9,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft909DeedBook 9216, Page 196NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5293, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1988