Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2611)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 21, 2018

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2611
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0909
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage909
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
9%
Improvement Value:$445,500
91%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895-0.6%
2024$10,963+12.8%
2023$9,720-0.4%
2022$9,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft909DeedBook 9356, Page 526NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$198,250
DeedBook 4039, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1988