Skip to content

45 River Dr.South(Unit C2502)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
9%
Improvement Value:$653,700
91%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+15.7%
2023$13,988-0.4%
2022$14,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5160, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1988