Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1007)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,321
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$976,200
91%
Total Assessment$1,076,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,032-0.6%
2024$24,182+40.1%
2023$17,262+34.9%
2022$12,798+584.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,253,050

From:

To:

Sq Ft1,321DeedBook 9520, Page 425NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340