Skip to content

48 Coles St.

Jersey City, NJ 07302

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block11108
Lot43
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,800
41%
Improvement Value:$614,700
85%
Total Assessment$725,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,191-0.6%
2024$16,293+236.7%
2023$4,839+0.0%
2022$4,839
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,175,000
Sq Ft1,370DeedBook 9583, Page 315Recorded7/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 2021