Skip to content

25 Mall Drive WestJersey City, NJ 07310

Commercial

Last Sale Price
$39,500,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block7303
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description4S-RC-GARAGE
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage9.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,160,000
46%
Improvement Value:$22,915,000
54%
Total Assessment$42,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$939,535-0.6%
2024$945,425+40.1%
2023$674,883-0.4%
2022$677,408+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$39,500,000
DeedBook 5875, Page 233