Skip to content

2 Mall Drive EastJersey City, NJ 07310

Built 1991

Last Sale Date
Oct 4, 1989

Property Information

Block7303
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description6S-B-GARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700,000
39%
Improvement Value:$9,048,500
61%
Total Assessment$14,748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$329,334-0.6%
2024$331,399+40.1%
2023$236,566-0.4%
2022$237,451+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4205, Page 151