Skip to content

525 Washington Blvd.Jersey City, NJ 07310

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$377,500,000
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block7303
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-O-T-RC-GLS
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage---
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,305,400
45%
Improvement Value:$115,107,200
55%
Total Assessment$208,412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655,162-20.7%
2024$5,869,838+40.1%
2023$4,190,129-0.4%
2022$4,205,803+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993