Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
190 Howell St.Jersey City, NJ 07306
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2009
Property Information
Block7402
Lot12
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page74
Assessment
Land Value:$864,000
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$865,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $19,315 | -0.6% |
| 2024 | $19,437 | +40.1% |
| 2023 | $13,875 | -0.4% |
| 2022 | $13,927 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.