Skip to content

1002 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block7605
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2S&1S-CB-IN

Assessment

Land Value:$230,600
26%
Improvement Value:$668,300
74%
Total Assessment$898,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,072-0.6%
2024$20,198+40.1%
2023$14,418-0.4%
2022$14,472+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9361, Page 456Recorded11/29/2018