Skip to content

480 Johnston Ave.Jersey City, NJ 07304

Industrial

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block15401
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page154

Building Details

Building Class---
Description2-1S-CB-KENNEL
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,900
31%
Improvement Value:$625,600
69%
Total Assessment$903,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,175-0.6%
2024$20,302+6.1%
2023$19,136
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000
DeedBook 9670, Page 354Recorded5/28/2022