Skip to content

319-23 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block7605
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,100
92%
Improvement Value:$16,400
8%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,589-0.6%
2024$4,618+40.1%
2023$3,296-0.4%
2022$3,309+4.5%
Property History