Skip to content

9 Skillman Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Apr 12, 2019

Property Information

Block7802
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
40%
Improvement Value:$492,500
60%
Total Assessment$817,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,255-0.6%
2024$18,369+40.1%
2023$13,113-0.4%
2022$13,162+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft3,648DeedBook 9407, Page 401Recorded6/5/2019

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 7936, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2006