Skip to content

934 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2002

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block12001
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
28%
Improvement Value:$430,000
72%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,398-0.6%
2024$13,482+40.1%
2023$9,624-0.4%
2022$9,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900
Sq Ft3,578DeedBook 9581, Page 783Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$569,100
DeedBook 8068, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 2002